Tričko s opicí

Trička s motivem opice
Jakub Dokoupil | 17. 09. 2014, aktualizováno: 19. 06. 2019 - 11:19:58

Možná kdyby se evoluce ubírala krapet jiným směrem, něco se zvrtlo a věci se udály jen trochu jinak, nosily by opice na tričku nás. Nosily by trička s obrázky nás lidí, chodily by na výlety do Zoo v tričkách s obrázkem člověka a jiných zvířat a vesele by pozorovaly, jak se ochočení lidé lopotí kolem improvizované jeskyně s umělou studánkou a jak ti nejdrzejší z nich natahují své umolousané pracky ven z klece směrem k návštěvníkům zoologické zahrady, tedy k opicím v elegantních topech a sukýnkách, k opičákům v pohodlných sportovních tílkách a k malým opičkám ve svátečním oblečení, a škemrají o hrst nějaké dobroty na přilepšenou, o dobrou mlsku z opičí svačiny, třeba praženého moučného červa.

Naštěstí planeta opic se prozatím nekoná, zrodila se pouze v bujné fantazii tvůrců hollywoodských filmů, a proto ani primáti nenosí trika s avantgardním humanoidním potiskem, ale jen ta legrační pruhovaná námořnická trička, a to navíc jen některé opice, ty z cirkusu, běžní divocí šimpanzi, gorily, orangutani nebo giboni skáčou v džungli z větve na větev dočista nazí, ve své nevědomé přirozenosti, jako každé jiné zvíře na tomto světě.

Barvy triček s obrázkem opice

Můžeš si vybrat tričko modré, bílé, červené, zelené, oranžové, fialové, šedé nebo hnědé barvy.

Modré

Bílé

Ostatní

Opice na tričku

Takže do opičího trička, do trička, na kterém je umělecky ztvárněn makak nebo jiný opičí druh, se s hrdým pocitem nadřazenosti a své vlastní dokonalosti může nasoukat člověk, aby každá opička na celé zeměkouli hned věděla, kdo je tady pánem. Ano, jsme to my, nafoukaní lidé, kteří po nestydaté alkoholové smršti, po probdělé noci a s očima, jež spatřily dno láhve, si na druhý den s klidným svědomím říkají, že se musí pořádně vyspat z opice, smějí se tomu, smějí se sami sobě, že mají opičku, a přitom opice, to ví každé malé dítě, opice alkoholu neholduje, to člověk.

Kdyby ale vývoj druhů šel jinudy, nebo kdybychom tomu trochu pomohli, třeba tak, jak v té apokalyptické filmové vizi o opičím světě, kdyby se opice ocitly na vrcholku pyramidy stvoření, to ony by se po flámu nepřirozeně šklebily, tupě by zíraly jako člověk a nejspíše by se o opilých opicích říkalo, že se chovají jako tlupa nevychovaných lidí. A pak by se opice přiznala, ale znělo by to, jako by se chlubila: „mám člověka“ – já ubohá opička, včera jsem se v džungli úplně rozbila, to bylo ale mejdlo, to byl teda večírek, taková party, taková neskutečná pařba smažba a teď mám z toho hlavobol, jsem na prach, mám človíčka, musím se z toho vyspat... ...a na tričku, na tričku by ta opice měla po té včerejší opojné události, po tom opojení ze sebe sama třeba i vrhnuto, flek po žaludečních šťávách, symbolicky přímo na tom obrázku toho směšně ochlupeného mužského, lidského samečka.

Než si oblékneš tričko s opicí

Jenže je to tak, jak to je. Člověk je pánem tvorstva a opice mohou být rády, že jsme je ještě všechny nevyhubili a nepozavírali do Zoo a že se alespoň objevují v několika omletých větách, v několika frázích a frazémech, jak říkají znalci jazyka, v několika přirovnáních, které my, nejvyšší rasa, my lidé ve své řeči používáme. Ne každá hláška o opici a ne každé přirovnání k opicím jsou vyloženě hanlivé, ale posměchu v nich rezonuje dost a dost. Tak například:

1. dělat opičky

Kdo se ksichtí, kdo se šklebí, dělá opičky čili nadmíru používá mimické svalstvo, což působí legračně a vyvolává v druhých v lepším případě smích, v horším odpor.

2. opičit se

Napodobujeme ty, kterým se chceme vyrovnat, abychom je jednou mohli překonat. Po nás se opičí ti, kteří jsou neschopní sami něco vymyslet a závidí nám. Pokud chceš tričko, které se opičí, musíš si koupit triko s chameleonem.

3. chlupatý jako opice

Většinou se to povídá o mužích a toto konstatování bývá povětšinou neutrální. Pokud je ale jako opička chlupatá i žena (a není-li decentně chlupatá pouze její opička), nezbývá jí než depilovat, depilovat a opět depilovat, neboť chlupatá dámská těla nejsou v módě. Třeba už jen proto, že připomínají opici.

4. vypadat jako gorila

Široká ramena a obrovský klenutý hrudník dělají z muže opravdového muže. Pokud jsou tyto tělesné partie ještě více hypertrofované, pak již nemluvíme o chlapovi, ale o gorile. Vlastně správně by mělo být: vypadat jako gorilák. Tričko s gorilou bude dobrým oceněním pro kulturisty a další silově založené vazby a svalovce.

5. hbitý a mrštný jako opičák

Gorila je ztělesněním síly, opice obecně pak evokují mrštnost, hbitost a umění skákat. Vlastnosti, které pilují novodobí skokani v širokých teplácích, jež si podmaňují výšiny a hlubiny industrializovaných měst, ano tričko s opicí je přímo ideální na parkour. Parkourista se snaží o umění pohybu, které velmi silně připomíná opičí kousky.

6. chytrý jako opice

Když se o někom řekne, že je chytrý jako opice, nikdy nevím, jestli dotčený jedinec opravdu oplývá nebývalou moudrostí, nebo je to pitomec. Ale asi to bude ta druhá možnost. Ve rčení chytrý jako opice vidím nekompetentního snaživce, co navíc furt žvaní a do všeho kecá. Někoho kdo chytračí. Tak mě napadlo, která opice je nejchytřejší? Ano, říká se, že je to člověk, tedy alespoň někteří z nich, a hned za ním se umisťuje šimpanz. Triko se sympatickým šimpanzem zaručeně potěší každého malého einsteina, co se právě líhne kdesi na základní škole.

7. vypadat jako orangutan

Někdo se narodí a je zrzavý, některé dámy si své vlasy na zrzavo barví a vyrábí si oranžové přelivy. Čili někteří se rodí jako orangutani, jiní (a především jiné) se jako orangutani (orangutanky) cítí, a proto jako orangutani chtějí vypadat. Nejvíce orangutanu se rodí v Irsku. Nejvíce transformací v orangutana se děje v Čechách, když se v propagačním letáku z obchoďáku objeví sleva na tu pravou rusou barvu na vlasy nebo když nějaká módní kapacita přímo ze samého pekla oznámí, že tuto sezonu je trendy mrkvově oranžový odstín. K tomu obléct tričko s orangutanem a může se vyrazit dobývat svět.

8. ječet jako pavián

Většinou to provozují děti. Rve to uši, a proto se jim z výchovných důvodů snažíme klidným, tichým a kultivovaným hlasem vštípit, aby nekřičeli jako paviáni, ale mluvili klidně, tiše a kultivovaně. Když jako pavián ječí žena, ječí tak většinou na svého muže či na své ratolesti. Ratolestem to je zpravidla putna a nijak, ani náznakem a už vůbec ne změnou chování, nebrání paviánímu křiku. Proti tomu muž se při dámském paviáním koncertě zcela automaticky proměňuje v tichou pěnu nebo kývajícího panáka a jen kdesi v hloubi své mysli zosnuje plán, že k Vánocům koupí své uječené partnerce triko s obrázkem paviána, že se tomu pak oba společně a upřímně zasmějí. Moc dobře však ví, že by se tomu rozhodně nezasmáli společně, že jedna by se nesmála a vzápětí by se druhý nadobro dosmál, a proto k nákupu trička s paviánem nikdy nesebere dost odvahy. Dokonce ho nekoupí ani své tchyni, takový je to bačkora.

9. drzá jako opice

Jsi drzá jako opice, ztěžuje si manžel na svou manželku, ona si však stále bez dovolení bere jeho věci a nakládá s nimi jako se svými vlastními. Říká, že to tak v manželství běžně chodí. Nesouhlasí s ní, ale nezbývá mu nic jiného než sklapnout zuby, přeje si mít doma klid, a proto vyměňuje své věci za příslib ticha a klidu – a když pavián přesto začne ječet, odebírá se do přátelštějšího prostředí, zpravidla pohostinství.

10. mít opici

Když za ženu, tak to je nezáviděníhodné. Když po chlastu, tak taky nic moc. Mít opici nechce nikdo nikdy. Přesto: raději se blbě opít, protože z toho prvního případu se člověk jen tak nevyspí (a navíc s ní musí i spát).

11. monkey business

Monkey business čili opičí práce (z angl.), to je nějaká levárna, švindl a lumpárna. Je to také česká funková kabela, ve které prý s jednou exotickou kráskou hrají a zpívají jen samí opičáci.

Opičí triko pro ženy, muže i děti

Pánské

Dámské

Dětské

Výrobci a značky triček s opicí

Bastard

T-Shock

Belabel

Další věci s motivem opice

Podívej se na malou ukázku věcí s opičím motivem: mikiny, tašky, tílka, placky, osušky a zástěry.

Mikiny

Ostatní